Skip to main content

Kryptoměny a jejich král Bitcoin.

Kryptoměny jsou tu s námi již řadu let.Od roku 2021 stoupl počet držitelů kryptoměn jen u nás v Česku o mnoho procent. Ovšem nekorunovaným králem je Bitcoin, který má jasně daný systém decentralizovaného fungování. Proto jej v článku uvádíme jako příklad.

Jeho zakladatelem je Satoshi Nakamoto, který vytvořil Bitcoin a zůstal v anonymitě. Od té doby vzniklo mnoho dalších digitálních měn. Mnoho je zcela bezcenných a na investování potenciálně nebezpečných.

Start s Bitcoinem

Je třeba se naučit pár věcí. Ale nebojte, zvládne to opravdu každý.  S Bitcoinem můžete obchodovat na kryptoburze. Je to v zásadě jednoduché. Založíte si účet na některé s ověřených kryptoburz (např. Coinbase) Z Vašeho bankovního účtu si tam pošlete zvolený obnos peněz a sledujete vývoj ceny. Až Vám to bude připadat vhodné nebo cenově zajímavé, nakoupíte si zvolenou kryptoměnu. Stejně tak ji tam můžete kdykoliv směnit zpět do běžných peněz a odeslat opět na svůj bankovní účet. Vše bez problémů i z mobilu. Nutné je také říci, že případný zisk by jste měli zdanit dle příslušných regulí.

Pokud chcete nakoupené Bitcoiny držet dlouhodobě (HODL) a čekat na výhodnou cenu k prodeji, je doporučováno je nenechávat na svém účtu na kryptoburze, ale přesunout je do své hardwarové peněženky (např. Trezor)

Bitcoin je celosvětově velmi populární především u mladších lidí. Mnoho z nich si do Bitcoinu i spoří, mnoho s nimi spekuluje stejně jako s akciemi.

Jak s kryptoměnami začít?

Několik základních faktů a pouček:

1)    Kryptoměny jsou volatilní – tzn. že jejich cena se může i během několika hodin rapidně propadnout, nebo naopak. Stalo se to už mnohokrát Přesto cena Bitcoinu historicky stále roste.

2)    Známá poučka investorů říká, že do kryptoměn byste měli investovat jen tolik, o kolik si můžete dovolit přijít, a přitom to nebude mít vliv na vaši existenci.

3)    Nemusíte samozřejmě nakupovat celý Bitcoin. Jeho cena je vysoká. Můžete nakoupit jeho drobné (tzv. satoshi = SAT) klidně i za pár korun.   

Chcete Bitcoin a vše kolem něj poznat blíže?

Investování do Bitcoinu se věnuje celá řada i velmi kvalitních youtuberů. Jedním z těch nejznámějších a uznávaných autorů je např. „Kicom“ a jeho Bitcojnovej kanál. Natočil již spoustu edukativních videí, podle nichž s investováním do kryptoměn začala snadno spousta lidí.

Zde je odkaz na jeho stránky, kde naleznete vše, co je nejen pro začátek třeba.

www.bitcoinovejkanal.cz

Poznámka: Tento článek není investičním poradenstvím.