Skip to main content

Předpovědi počasí na letošní zimu se sice různí a zda bude spíše tepleji a deštivo nebo tuhý mráz a závěje se s předstihem zřejmě nedozvíme, nicméně určitě neuškodí, pokud budeme mít v záloze tipy na sportovní vyžití v případě sněhové nadílky.

I za předpokladu, že na zimní radovánky budeme mít jen jeden den, nemusíme se spokojit s kopečkem za domem či polem pod okny. V přijatelné dojezdové vzdálenosti máme spoustu atraktivních míst, kde si přijdou na své jak rekreační sváteční lyžaři, tak i zkušení sportovci. Velká většina lyžařů z naší lokality se za sportem vydává do oblasti Železné Rudy, například na Špičák, Belveder či Alpalouku nebo do Krušných hor na Boží Dar či Klínovec. Běžkařské i sjezdové areály jsou tady bezpochyby krásné a perfektně upravené, ale pojďme se společně podívat i na jiná, méně známá a tím pádem možná trošku klidnější místa.

Pro fanoušky bílé stopy zde máme tip na krásné běžecké trasy na Domažlicku, konkrétně v okolí Capartic a Čerchova.

Přístup k běžeckým trasám kolem Čerchova je z parkoviště v Caparticích po strojově upravované trase s honosným názvem Cesta hraběte Jiřího ze Stadionů. Ta nás dovede až na Rozcestí pod Čerchovem. Tady se mohou oddělit pěší turisté či sáňkaři a vydat se cestou pojmenovanou „Stadionka“ přímo k vrcholu. Lyžaři se odtud mohou napojit na upravené trasy vedoucí po vrstevnicích kolem Čerchova s několika krásnými panoramatickými vyhlídkami a zvolit si z několika možných variant, kudy se vrátit zpět do výchozího bodu.

Přímo v Caparticích se pak nacházejí běžecké okruhy v délkách 500 m až 3 km na louce a 5 km až 10 km v lese. Přístup k areálu je z parkoviště u hlavní silnice vedoucí z Klenčí p. Č. do německého Waldmünchenu. Na krátkých tratích do 3 km je možné pilovat jak klasický styl, tak bruslení, delší trasy jsou upravené pouze pro klasiku.

A pokud máte raději sjezdové lyžování, co takhle navštívit pohádkové městečko Kašperské Hory. Najdete tu nejen známý hrad Kašperk, ale také malý pohodový rodinný ski areál, vhodný zejména pro děti a začátečníky. Nabízí tři modré a jednu červenou sjezdovku, dva hlavní vleky a jeden dětský. Samozřejmostí je restaurace, ski servis s půjčovnou potřebného vybavení, lyžařská škola či služba hlídání dětí. Dvě sjezdovky mají také možnost osvětlení a pořádá se na nich večerní lyžování.

A teď jeden extra tip. Nachází se pár kilometrů za hranicemi ČR, konkrétně cca 6 km od hraničního přechodu Svatá Kateřina. Jedná se o ski areál Hohenbogen, kde najdeme 11 sjezdovek se dvěma vleky a jednou dvousedačkovou lanovkou a také sáňkařskou dráhu. I zde funguje večerní lyžování a kromě černé jsou v plném rozsahu osvětleny všechny ostatní trasy včetně té sáňkařské a jedná se tak o jeden z nejvelkorysejších večerních ski programů v širokém okolí. Co se týká občerstvení, díky horské chatě Berghaus přímo na vrcholu si přijde na své i leckterý gurmán, protože se zde podávají místní speciality přímo z pece. Kdo by chtěl nasát spíše veselou tyrolskou atmosféru, může navštívit aprés-ski bar u dolní nástupní stanice. Najdeme zde i snowpark, cvičnou louku, dětskou školičku i lyžařskou školu pro dospělé či půjčovnu lyží.